Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον αθεόφοβο Τζάνι Σικάζουε, ο οποίος τα έκανε σαλάτα στην αναμέτρηση Τυνησίας - Μάλι, με αποκορύφωμα το σφύριγμα λήξης στο 85ο λεπτό!

Άλλα κόλπα στο Κόπα Άφρικα από τον ρέφερι Τζάνι Σικάζουε από την Ζάμπια. Ο 42χρονος διαιτητής τα έκανε κυριολεκτικά μαντάρα στην αναμέρηση της Τυνησίας με το Μάλι και έγινε το πρόσωπο της αναμέτρησης. Εκτός από τα δύο πέναλτι (ένα για κάθε ομάδα) τα οποία ήταν εξαιρετικά… συζητήσιμα, την μία αποβολή για το Μάλι (που δεν ήταν), ο αθεόφοβος σφύριξε λήξη στο 85ο λεπτό με το σκορ στο 0-1 για το Μάλι.

Μπορεί να κατάλαβε το λάθος του από τις διαμαρτυρίες των Τυνήσιων και να συνέχισε την αναμέτρηση, όμως παρότι το ματς είχε ατελείωτες διακοπές και δύο cooling break, δεν κράτησε ούτε λεπτό καθυστέρηση, σφύριξε την λήξη ακριβώς στο 90ό λεπτό για να δεχθεί τις πολύ έντονες διαμαρτυρίες των Τυνήσιων που τον πήγαν… καροτσάκι ως τα αποδυτήρια!